Uroczystość upamiętnienia Mieczysława Kozara-Słobódzkiego

W piątek, 9 stycznia, na cmentarzu parafialnym przy Alei Brzozowej odbyła się wyjątkowa uroczystość. Grób naszego pierwszego dyrektora – oficera Wojska Polskiego, kompozytora i pedagoga, Mieczysława Kozara-Słobódzkiego – został oznaczony (na razie symbolicznie) insygnium „Grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski”. Znak ten gwarantuje objęcie mogiły opieką przez Instytut Pamięci Narodowej. Uroczystość odbyła się z honorową asystą Wojska Polskiego. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz miasta, Instytutu Pamięci Narodowej, licznie zgromadzeni goście oraz poczty sztandarowe. W imieniu Kasprowiczan kwiaty i znicz złożyli: dyrektor szkoły Robert Kaśków, były dyrektor Henryk Zawada, przedstawiciel Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół I LO Bolesław Marciniszyn, a także uczennica Wiktoria Waszczuk (kl. 3D). Obecny był również poczet sztandarowy I LO oraz reprezentująca społeczność uczniowską klasa 3D.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za godne upamiętnienie postaci Mieczysława Kozara-Słobódzkiego.

Drodzy Kasprowiczanie i Sympatycy I LO w Świdnicy z Nowym Rokiem wkraczamy nowym krokiem! Od dziś tj. 8 stycznia 2026 roku zapraszamy na nowe konto FB naszego liceum. Poniżej link:
https://www.facebook.com/share/1EGJNLtDmy/
Zaglądajcie na nasze nowe konto, liczymy na Wasze wsparcie i zasięgi!

Zdjecie
Zdjecie

Weronika w etapie centralnym!

Po weekendzie dotarły do nas bardzo dobre wiadomości. Weronika Siejka, uczennica klasy 4D, awansowała do etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności, zajmując 3. miejsce w zawodach okręgowych we Wrocławiu. Jak przystało na uczennicę klasy humanistycznej, Weronika doskonale radzi sobie w tym roku szkolnym w konkursach z zakresu problematyki społecznej i humanistycznej.
Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w Warszawie!

Pamięć o stanie wojennym

Dnia 12 grudnia uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego (klasa 2M) uczestniczyli w obchodach 44. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, zorganizowanych przez Stowarzyszenie „Solidarność Ziemi Świdnickiej 1980 r.". Spotkanie odbyło się przy tablicy pamiątkowej poświęconej osobom internowanym i więzionym przez władze PRL, umieszczonej na murze Aresztu Śledczego przy Alei Niepodległości w Świdnicy. Młodzież miała okazję wysłuchać wspomnień i refleksji bohaterów tamtych wydarzeń – świdnickich opozycjonistów. Była to szczególna i poruszająca lekcja historii, która skłaniała do przemyśleń oraz budziła szacunek dla postawy uczestników walki o wolność.
Fot. Swidnica24.pl

Drodzy Uczniowie i Nauczyciele!

Mamy wspaniałe wieści prosto z naszej szkolnej biblioteki! Z radością informujemy, że nasza placówka bierze udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0 i otrzymała dofinansowanie w wysokości 15 000 zł! Środki te zostały przeznaczone na dwa główne cele: wzbogacenie księgozbioru oraz unowocześnienie wyposażenia biblioteki. Nowe książki już czekają! Półki uginają się od mnóstwa ciekawych pozycji. Zakupiliśmy: fascynującą literaturę popularnonaukową, książki historyczne i biografie, praktyczne poradniki, oraz wciągającą beletrystykę. Jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie coś dla siebie! Strefa komfortu i nowoczesny sprzęt! Oprócz książek zakupiliśmy: wygodną sofę i fotel obrotowy, dwa mobilne stoliki i lampkę do czytania, tworząc przytulne kąciki, nowoczesne urządzenie wielofunkcyjne drukujące w formacie A3, czytnik ebooków i słuchawki, oraz teatrzyk kamishibai.
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli do odwiedzenia biblioteki, czytania nowości i korzystania z nowych udogodnień!
Czekamy na Was!

Zdjęcia - Drodzy Uczniowie i Nauczyciele!

LII Olimpiada Geograficzna

Zdjecie

W I etapie Olimpiady wzięło udział sześcioro Kasprowiczan: Joanna Bartosiewicz, Agata Hruszowiec, Konrad Siorek i Mateusz Gala (wszyscy z IVG) oraz Dominik Moneta i Jakub Czapla-Dymon (obaj z IIIG). Wszyscy awansowali do etapu okręgowego LII Olimpiady Geograficznej, który odbędzie się 7–8 lutego w VI LO we Wrocławiu. Joanna, Konrad i Jakub napisali pracę na temat: „Ocena wpływu inwestycji w nowy obiekt handlowy na lokalną gospodarkę i jakość życia mieszkańców”. Agata i Jakub przygotowali pracę pt.: „Funkcje wybranego kompleksu leśnego – projekt jednodniowej wycieczki krajoznawczej”. Natomiast Dominik wybrał temat: „Zróżnicowanie temperatury powietrza w upalny dzień na wybranym obszarze”. Wszystkie tematy wymagały dużego zaangażowania i elementów pracy badawczej.
Gratulacje dla całej grupy oraz życzenia sukcesów na dalszych etapach Olimpiady. Brawo!
Opiekun Olimpiady Geograficznej – Marek Ibek

Klasa 1P odkrywa skarby Ossolineum i magię wrocławskiego jarmarku

W środę 10. grudnia klasa 1P wybrała się do Wrocławia, aby zwiedzić Ossolineum, jeden z najważniejszych ośrodków kultury w Polsce. Uczniowie zwiedzili muzeum, poznali historię tej wyjątkowej instytucji oraz zobaczyli cenne rękopisy, starodruki i pierwsze wydania dzieł, które na co dzień są pieczołowicie chronione w ossolińskich zbiorach. Po zwiedzaniu młodzież mogła odpocząć i poczuć świąteczną atmosferę podczas jarmarku świątecznego na wrocławskim Rynku.
To był dzień pełen wrażeń, wiedzy i dobrego humoru!

Przedświąteczne zwiedzanie Drezna – Kasprowiczanie we Florencji nad Łabą

Nie bez racji stolica Saksonii nazywana jest – ze względu na swoje niezwykłe piękno – „Florencją Północy”. Przekonali się o tym uczniowie klas 1c, 1d, 1g oraz 2p, którzy 12 grudnia 2025 r. wzięli udział w przedświątecznym wyjeździe do Drezna.
Podczas zwiedzania historycznego centrum miasta Kasprowiczanie zobaczyli m.in. Theaterplatz z imponującą Semperoperą, pałac Zwinger, Pałac Królewski, katedrę św. Trójcy oraz słynne Tarasy Brühla, nazywane „Balkonami Europy”. Uczniowie podziwiali także Frauenkirche – Kościół Marii Panny, symbol wojennych zniszczeń miasta, Albertinum oraz mozaikę Fürstenzug („Orszak książęcy”), przedstawiającą dzieje władców z dynastii Wettynów. Nie zabrakło również wizyty w Grünes Gewölbe (Zielonym Sklepieniu) – jednym z najsłynniejszych muzeów jubilerstwa i złotnictwa w Europie.

Czytaj więcej: Przedświąteczne zwiedzanie Drezna

Kasprowiczanie reprezentowali szkołę w Konkursie Wiedzy o HIV/AIDS – Dbam o zdrowie.

1 grudnia w Świdnicy odbyły się rejonowe zawody Konkursu Wiedzy o HIV/AIDS. Reprezentację naszego LO tworzyli: Maja Wojtowicz (1D) i Mateusz Czerwiński (1C).
Gratulujemy i dziękujemy!

Kasprotelewizja!!! – Dzień Patrona i Otrzęsiny

W minionym tygodniu szkoła obchodziła Dzień Patrona, zwyczajowo połączony z Otrzęsinami Klas Pierwszych. Aula wypełniła się po brzegi, a młodzież i nauczyciele przenieśli się w świat telewizji. Kanał historyczny przybliżył zebranym sylwetkę Jana Kasprowicza, wybitnego polskiego twórcy.
Klasy pierwsze zaprezentowały na scenie paradokumenty, a także swoje umiejętności wokalne i taneczne. Impreza przyniosła wiele uśmiechu i emocji. Społeczność Kasprowicza bawiła się świetnie, kibicując swoim faworytom. Zwycięzcą została klasa 1C, natomiast nagrodę publiczności zdobyła 1G.
Serdecznie gratulujemy!
Całość przygotowali uczniowie klasy 2M.