- Szczegóły
-
Opublikowano: poniedziałek, 23, marzec 2026 12:30
ZNOWU TO ZROBIŁ!
Wojciech Bętkowski po wyczerpujących czterech turach zadaniowo- doświadczalnych, znalazł się w gronie 80 najlepszych fizyków etapu centralnego 75 OLIMPIADY FICZYCZNEJ. Następne zmagania teoretyczne oraz doświadczalne odbędą się w Warszawie w dniach 11.04-14.04.2026r.
Trzymamy kciuki za Wojtka!
- Szczegóły
-
Opublikowano: piątek, 20, marzec 2026 11:32
Indeks w kieszeni!
Miło nam powiadomić Kasprowiczowską społeczność, że uczeń klasy 4P, Karol Gączkowski został zakwalifikowany do etapu centralnego XXIV Olimpiady Lingwistyki Matematycznej i został wpisany na listę finalistów tej olimpiady.
Nie jest to wprawdzie olimpiada przedmiotowa i nie daje profitów maturalnych, ale finaliści mają zapewniony wstęp na wydział matematyki i informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, a także maksymalną punktację na niektóre kierunki na Uniwersytecie Warszawskim.
Karolu, gratulujemy i życzymy dobrego wyniku na zawodach finałowych!
Koordynator Olimpiady Jerzy Schabowski
- Szczegóły
-
Opublikowano: środa, 18, marzec 2026 10:10
Spotkanie w Morawie czyli polsko- niemieckie przyjaźnie
Tradycje polsko - niemieckich spotkań mają w Kasprowiczu długoletnią historię. Również w tym roku odbyło się polsko - niemieckie spotkanie
młodzieży.
Poza Kasprowiczanami uczestniczyli w nim uczennice i uczniowie z Wieland-Gymnasium i Pestalozzi-Gymnasium z Biberach an der Riss. Podczas tygodniowego spotkania, moderowanego przez kasprowiczankę #OliwięDrozdowicz/ matura 2018/ w #FundacjiŚwJadwigiiwMorawie młodzi
ludzie mieli okazję poznać się, zaprzyjaźnić, odbyć wspólne zajęcia i animacje językowe, a także brać udział w warsztatach, np. „Polacy i
Niemcy - podobni czy różni?”
Pobyt w Morawie był także okazją do spotkania z niezwykłą osobą, panią Melittą Sallai, córką ostatnich niemieckich właścicieli pałacu, bohaterką filmu „Śląski los”, który również obejrzeliśmy. Blisko stuletnia współzałożycielka fundacji to działaczka społeczna i rozmowa z nią była dla młodzieży niezwykłą lekcją historii. Podczas wizyty w naszej szkole odbyliśmy wspólne warsztaty teatralne, w Świdnicy zwiedziliśmy Rynek, Wieżę Ratuszową i Kościół Pokoju, a we Wrocławiu Muzeum Miejskie, Rynek i Ostrów Tumski.
Zawarte przyjaźnie będą pogłębiane podczas następnego spotkania w przyszłym roku szkolnym.
Opiekunowie Wiktor Makochan i Adrian Gnilka
Zdjęcia - Spotkanie w Morawie
- Szczegóły
-
Opublikowano: wtorek, 17, marzec 2026 10:31
Matura i co dalej?
W miniony wtorek 10 marca gośćmi naszego Liceum byli przedstawiciele szkół wyższych Wrocławia, Wałbrzycha, Legnicy i Jeleniej Góry, którzy przybyli na kolejne już Prezentacje Uczelni Wyższych organizowane dla uczniów I LO.
Uczniowie klas czwartych i trzecich mieli okazję, by spotkać się z pracownikami i studentami Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Przyrodniczego, Akademii Wojsk Lądowych, Uniwersytetu DSW, Uniwersytetu WSB MERITO, Collegium Witelona Uczelnia Państwowa w Legnicy, Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu, wałbrzyskiej filii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie.
Można było porozmawiać z pracownikami i studentami uczelni, a także obejrzeć prezentacje poszczególnych szkół wyższych. Chętni będą mogli jeszcze odwiedzić uczelnie podczas dni otwartych.
Klasie 3M, która wzorowo zadbała o obsługę naszych Gości, serdecznie dziękujemy!
Zdjęcia - Matura i co dalej?
- Szczegóły
-
Opublikowano: piątek, 13, marzec 2026 10:20
Marcel Gadomski zdobywa Górę Filozofów... awans do etapu centralnego XXXVIII Olimpiady Filozoficznej!
Tuż przy Akropolu wznosi się zalesiona góra nazywana Wzgórzem Filoppapou, czyli Wzgórzem Filozofów. Jak głosi legenda, Sokrates lubił podobno spacerować po tych okolicach i spoglądając z cienia roślin w kierunku Akropolu wygłaszać swoje słynne zdania: "Wiem, że nic nie wiem", "Troszczcie się bardziej o swoją duszę, niż o pieniądze czy sławę" czy "Lepiej jest doznać niesprawiedliwości niż ją wyrządzić". Przy tym często się uśmiechał do siebie i do świata.
Powody do uśmiechu ma także Marcel Gadomski z klasy I P (politechnicznej), który awansował z bardzo dobrym wynikiem do etapu centralnego XXXVIII Olimpiady Filozoficznej, zajmując 32 pozycję na ogólnopolskiej liście rankingowej. To ogromny sukces. Brawo, Marcel!
Marcel stoi właśnie na balkonie budynku „Kasprowicza" i w pozie „myśliciela" Augusta Rodina uśmiecha się do nas dyskretnie i filozoficznie. Co łączy go z Sokratesem? Z pewnością uśmiech i zamiłowanie do filozofii.
Filozoficzna przygoda dopełni się 28 marca 2026r. w Warszawie.
Marcel, mocno trzymamy kciuki... za kolejny uśmiech sokratejski.
Opiekun Olimpiady Robert Kaśków
- Szczegóły
-
Opublikowano: środa, 11, marzec 2026 12:07
Pierwsze spotkanie z cyklu #KasproCzwartki w I LO już za nami!
Dziękujemy wszystkim uczniom lokalnych szkół podstawowych za tak liczne przybycie i wspólne odkrywanie jednego z najbardziej tajemniczych miejsc w naszej szkole – Izby Pamięci, która na co dzień pozostaje niedostępna dla gości. To było popołudnie pełne ciekawych historii, odkryć i dobrej atmosfery.
Bardzo się cieszymy, że mogliśmy spędzić ten czas razem z Wami! A to dopiero początek…
Już teraz zapraszamy na kolejne KasproCzwartki – widzimy się za tydzień!
- Szczegóły
-
Opublikowano: piątek, 06, marzec 2026 12:22
Weronika finalistką etapu centralnego!
Za nami udany weekend oraz daleki wyjazd do Białegostoku - wyjazd, który zdecydowanie się opłacił! Weronika Siejka z klasy 4D uzyskała tytuł finalistki etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o III RP organizowanej przez COPTIOSH. Gospodarzem zawodów był Uniwersytet w Białymstoku. Weronika pomyślnie zaliczyła pierwszą część konkursu – test pisemny – i awansowała do ścisłego finału. Egzamin wymagał rozległej wiedzy oraz gruntownego przygotowania merytorycznego.
Zawody odbyły się w obecności wojewody podlaskiego, Jacka Brzozowskiego, który wręczał nagrody uczestnikom.
Trofeum Marszałka Województwa Podlaskiego Weronika otrzymała z rąk dziekana Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku, prof. Adama Bartnickiego.
Serdecznie gratulujemy Weronice i życzymy kolejnych sukcesów olimpijskich!
Opiekun olimpiady: Paweł Barański
- Szczegóły
-
Opublikowano: piątek, 06, marzec 2026 12:12
Gościnna Praga i dobry początek sezonu!
W miniony weekend Praga okazała się wyjątkowo gościnna dla świdnickich tancerzy Państwa Anny i Tomasza Wojasów. Wytańczyli oni bowiem I miejsce w Praga Open Championships w przepięknej scenerii Domu Narodowego w Vinohradach. Tym samym z tanecznym przytupem rozpoczęli sezon 2026.
Jesteśmy szczególnie dumni, ponieważ Pani Ania Wojas jest także nauczycielem naszej szkoły. Podczas ostatniej studniówki wspólnie z młodzieżą przygotowała dwa niezwykłe i porywające układy walca.
Ach, co to był za walc!
- Szczegóły
-
Opublikowano: środa, 04, marzec 2026 09:50
Erasmus w Hiszpanii
7-dniowy pobyt na wymianie Erasmus w hiszpańskiej miejscowości Granollers był niezwykle wartościowym doświadczeniem, którego głównym tematem był wolontariat. Uczniowie mieszkali u rodzin goszczących, co pozwoliło im lepiej poznać codzienne życie, kulturę i tradycje Hiszpanii oraz doskonalić umiejętności językowe.
Program obejmował cztery dni zajęć projektowych w szkole, podczas których uczestnicy pracowali w międzynarodowych zespołach nad tematyką działań społecznych i pomocy potrzebującym. W trakcie pobytu odwiedzili trzy organizacje charytatywne, gdzie poznali zasady funkcjonowania wolontariatu, sposoby organizowania zbiórek oraz wsparcia dla osób w trudnej sytuacji życiowej. Spotkania te były inspiracją do refleksji nad rolą młodych ludzi w działaniach społecznych.
W środę uczestnicy wybrali się na wycieczkę do Barcelony, gdzie mieli okazję zobaczyć najważniejsze atrakcje miasta i poczuć wyjątkową atmosferę stolicy Katalonii.
Wyjazd do Granollers był nie tylko okazją do zdobycia wiedzy i nowych doświadczeń, ale także do nawiązania międzynarodowych przyjaźni oraz rozwijania otwartości i samodzielności.
- Szczegóły
-
Opublikowano: środa, 04, marzec 2026 09:44
TRADYCJI STAŁO SIĘ ZADOŚĆ...
Jak co roku uczniowie naszego Liceum biorą udział w Olimpiadzie Wiedzy o Wynalazczości. W tym roku pierwszy etap olimpiady przeszli Anna Brzeziak z III C, Piotr Krzyżanowski i Szymon Wiśniewski z III P.
20. lutego w Bolesławcu odbył się drugi etap olimpiady. Nie znamy jeszcze wyników, ale jesteśmy pełni nadziei na udział w finale. Trzymamy mocno kciuki, aby się udało...
Opiekunem grupy jest Piotr Chlastawa