Wspieramy się nawzajem – nowa inicjatywa w naszej społeczności szkolnej

„Niebieska skrzyneczka zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży” to inicjatywa wspierająca zdrowie psychiczne uczniów szkół na Dolnym Śląsku. Nasze LO również dołączyło do tego ważnego projektu. Niebieska skrzyneczka to przestrzeń, w której każdy uczeń może anonimowo podzielić się swoimi obawami, problemami, poprosić o pomoc lub zwrócić uwagę na to, że ktoś inny jej potrzebuje. Skrzyneczka znajduje się na III piętrze.
Wierzymy, że nasza społeczność szkolna będzie potrafiła rozpoznać, komu potrzebne jest wsparcie, i zaangażuje wszystkich uczniów w bycie wrażliwymi na drugiego człowieka, wzajemne dbanie o siebie oraz tworzenie środowiska, w którym empatia zwycięża nad obojętnością.

Srebrna Paulina

Zdjecie

Uczniowie naszej szkoły odnoszą sukcesy nie tylko na polu naukowym, lecz także są znakomitymi sportowcami. Udowodniła to uczennica klasy 1d, Paulina Pacan, która podczas mistrzostw Europy w taekwon-do, rozgrywanych w niemieckim Halle, zdobyła aż dwa srebrne medale w kategoriach patterns juniors i sparring juniors.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!



Szczegółowy przebieg trasy marszu „Kasprowiczanie naprzód 2025” w Świdnicy

Zdjecie

Informujemy, że 20 września w godzinach 12:40–13:40 odbędzie się przemarsz absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy ulicami naszego miasta. W związku z tym na trasie marszu mogą wystąpić utrudnienia i ograniczenia w ruchu.
Mapa trasy w załączeniu.
Długość trasy: około 0,9 km
Przebieg marszu: ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej 30, ul. Wałbrzyska (droga wojewódzka nr 379), pl. Grunwaldzki, ul. Łukowa, Rynek.
Punkt startowy: ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej 30
Punkt docelowy: Rynek, Świdnica
Za wszelkie utrudnienia przepraszamy.

„Co lipie do wierszów?”– las zaszumi,
gdy Orfeusz smyczkiem wzruszy struny.
Zdjecie

Zróbmy to dla Niego – Jana Kochanowskiego, mistrza słowa polskiego.

W miesiącu wrześniu do biblioteki szkolnej wstąp, na sofie z Panem Janem siądź. Na głos przeczytaj rymy mistrza słowa. Niech poezja jego w książkach się nie chowa. W ten sposób oddamy mu należytą cześć. I w Narodowym Czytaniu nasz ślad odciśniemy też. Bo Jan Kochanowski, jako ojciec poezji polskiej zapisał się i już. Na szczyt nasz język ojczysty wzniósł.

Zdjecie

Zaprasza pani Irena Szymaniak,
Witek Wójcik, kl. 3D, Maciej Rudnik, kl. 3D,
Kacper Staniszewski, kl. 1C
oraz Amelia Nicoś, kl. 3C – autorka ilustracji do fraszki
„Na lipę" Jana z Czarnolasu (tej mniej znanej).

Ubezpieczenie szkolne

Szanowni Państwo,
informuję, że szkoła stwarza możliwość zawarcia ubezpieczenia grupowego Następstw Nieszczęśliwych Wypadków „Strefa NNW Szkolne”, w Towarzystwie Ubezpieczeniowym Allianz

    Zawarcie ubezpieczenia odbywa się w następujący sposób - wystarczy wejść na załączony poniżej link. Ważną częścią oferty jest :
  1. Ubezpieczenie szkolne według potrzeb. Ubezpieczenie obejmuje 4 różnych wariantów. Każdy z rodziców indywidualnie wybierze polisę dla swojego dziecka, tj. sumę ubezpieczenia i wysokość składki rocznej , którą chce zapłacić.
  2. Bezgotówkowe zawarcie ubezpieczenia. Rodzic otrzyma link od Szkoły, za pomocą którego dokona wyboru ubezpieczenia i od razu opłaci składkę przez system bankowy. Szkoła unika pobierania składek.
  3. Likwidacja roszczenia. Aktualnie w większości Towarzystw odbywa się to przez infolinię lub mailowo. Placówka Partnerska Allianz w Świdnicy pomoże w likwidacji roszczenia. Wystarczy zadzwonić, umówić się na spotkanie. Szczegóły w sekretariacie szkoły.
  4. Pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji. Ubezpieczenie pokrywa koszty leczenia w wyniku wypadku. W praktyce oznacza to bezpłatne prywatne wizyty lekarskie, czy płatne operacje lub rezonans. Jeśli uczeń ulegnie wypadkowi i będzie potrzebna rehabilitacja, to w przychodni trzeba czekać od 3-8 miesięcy na bezpłatną rehabilitację. Ubezpieczenie również pokrywa koszty rehabilitacji.
  5. Wyczynowe uprawianie sportu – ubezpieczenie obejmuje wypadki wyczynowego uprawiania sportu, w zajęciach w szkole i poza szkołą.
  6. Zawarcie ubezpieczenia odbywa się poprzez wejście na załączony link. ( można również skopiować i wkleić na stronę ; www).https://nnwdlaszkoly.pl/oferta/iuwCYz
Alianz ubezpieczenie Strefa NNW szkolne

Kosmiczna opowieść

"Nie musisz być świetny, żeby zacząć, ale musisz zacząć, żeby być świetnym".
Rok szkolny 2025/2026 rozpoczął się dość nietypowo. Podczas swojego przemówienia dyrektor szkoły, Robert Kaśków, został porwany przez Marsjan. Uczniowie i nauczyciele wpadli w popłoch, ale dzielnie ruszyli mu na pomoc. Dzięki szybkiej i zorganizowanej akcji udało się odbić poszukiwanego z rąk kosmitów.
Dalsza część inauguracji mogła toczyć się już swoim torem. Po przemówieniach zaproszonych gości przyszedł czas na życzenia dla pierwszoklasistów. Uroczystość urozmaiciła grupa taneczna, a Ania i Taisa wzbogaciły ją wokalnie. Inaugurację nowego roku szkolnego poprowadziła klasa 2M pod bacznym okiem profesor Katarzyny Twaróg.

Laureaci stypendiów Starosty Powiatu Świdnickiego za rok 2024/2025

Z wielką przyjemnością prezentujemy laureatów stypendiów Starosty Powiatu Świdnickiego za rok 2024/2025. Rokrocznie starostwo powiatowe nagradza uczniów za osiągnięcia maturalne, olimpijskie, sportowe, artystyczne i inne. Jak co roku w gronie najlepszych z najlepszych znalazła się liczna, bo 57-osobowa grupa Kasprowiczan.
Wielkie gratulacje i życzenia dalszych sukcesów dla wszystkich nagrodzonych!
Wśród nagrodzonych znaleźli się:
Miłosz Kwiatek, Weronika Przewłocka, Dorota Polak, Wojciech Bętkowski, Jakub Ostrowski, Piotr Florczak, Rafał Biros, Piotr Rymanowski, Igor Kutyło, Tymoteusz Strauss, Hanna Latała, Piotr Krzyżanowski, Jakub Woźniak, Weronika Siejka, Wiktoria Burek, Weronika Dołhań, Szymon Wiśniewski, Jakub Jawień, Ada Nosal, Natasza Pełka, Ludmiła Kupczak, Łukasz Kasprzak, Klaudia Głuszek, Aleksandra Sierkowska, Fabian Drozdowicz, Anna Sułek, Joanna Bartosiewicz, Konrad Siorek, Taisa Kuchynskaya, Oliwia Bilińska, Maja Marks, Gabriel Wrona, Łukasz Mroziński, Agata Hruszowiec, Lena Szydłowska, Maria Dubiel, Hanna Dębek, Zuzanna Kaczyńska, Hanna Mielnik, Nikola Przybylska, Adela Zaręba, Milena Paruch, Oktawian Żydek, Róża Tomaniewska, Angela Almhrez, Marcel Borkowski, Martyna Budzyń, Leopold Bartosik, Victoria Sońska, Karolina Partyczna, Maja Michalik, Emilia Jakacka, Maja Wlendowska, Zuzanna Szydełko, Lena Piotrowska, Klaudia Rudolf, Maja Maziarz, Sylwia Mucha, Maja Migo.

MATURA 2025

Zdjecie

Do tegorocznego egzaminu maturalnego przystąpiło 117 uczennic i uczniów naszego liceum. Zdawalność egzaminu wyniosła 100%.
Ze wszystkich przedmiotów nasi maturzyści osiągnęli wyniki lepsze od średnich krajowych i wojewódzkich. W niektórych przypadkach różnica ta wynosiła nawet ponad 20 punktów procentowych (matematyka, fizyka, geografia).
Zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym, osiągnęliśmy najwyższe wyniki ze wszystkich przedmiotów wśród szkół powiatu świdnickiego.
Najlepsze średnie wyniki z egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych (poziom podstawowy oraz najlepszy wynik z poziomu rozszerzonego) uzyskali: Miłosz Kwiatek (98,25%) oraz Weronika Przewłocka (97%), Dorota Polak (97%).
To efekt naszej wspólnej pracy. Gratulacje dla tegorocznych maturzystów oraz najlepsze życzenia na dalszej drodze życiowej!

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne I LO

KOLEJNY SUKCES PROJEKTU „ZASADZENI”

Zdjecie

W ubiegły czwartek ósemka naszych uczniów wraz z opiekunką, panią Anitą Kwiecień, którzy stworzyli sad w naszym mieście w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”, miała okazję zaprezentować się podczas Wielkiego Finału Olimpiady. Wydarzenie odbyło się na Stadionie Legii w Warszawie.
Projekt zdobył nagrodę Brązowego Wilka. Uczniowie wzięli również udział w Pitch Contest, opowiadając o swoich działaniach.
Grupa młodzieży połączyła udział w finale ze zwiedzaniem stolicy.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Kasprowiczanka trzecia w Polsce

Zdjecie

Młodzi adepci języka niemieckiego w naszej szkole przyzwyczaili nas już do sukcesów w konkursach i olimpiadach. Nie inaczej było tym razem. W dorocznym ogólnopolskim konkursie języka niemieckiego „Leselust”, organizowanym przez Instytut Goethego w Krakowie, Taisa Kuchynskaya z klasy 1M zdobyła trzecie miejsce. Konkurs Leselust to konkurs czytania i pisania, skierowany do uczniów różnych typów szkół. Uczestnicy mają za zadanie przeczytać lekturę w języku niemieckim, a następnie ją zrecenzować. Recenzje uczennic i uczniów podlegają ocenie Instytutu Goethego.

    Dzięki udziałowi w konkursie uczniowie mogą:
  • poprawić swoje umiejętności czytania i pisania w języku niemieckim,
  • poznać różne strategie czytania,
  • stosować zwroty służące do wyrażania własnego zdania,
  • poznać gatunek tekstu „recenzja”,
  • samodzielnie wybrać interesujące ich książki i polecić je innym.

Opiekunem konkursu jest Adrian Gnilka, który znalazł się w gronie nauczycieli nagrodzonych przez Instytut Goethego za szczególne zaangażowanie i promocję języka niemieckiego wśród uczniów.