Za nami IX Konkurs Recytatorski Poezji Sybirackiej „Wiersze ojców naszych”.

Kasprowiczanie - Łucja Kołodziej z klasy 3C i Aleksander Żurek z klasy 2P świetnie zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, co przełożyło się na zwycięstwo i zdobycie pierwszego miejsca przez ucznia naszej szkoły. Olek poruszył jury swoją interpretacją wiersza Mariana Jonkajtysa pod tytułem ,,Ten Ktoś".
Recytatorska rywalizacja odbyła się 17 marca w Centrum Historii „Zajezdnia” we Wrocławiu.
Opieka artystyczna - Marta Kędzia, fotografie dzięki uprzejmości Organizatora.

Finaliści XVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach.

Z radością informujemy, że aż ośmioro uczniów naszego Liceum zostało finalistami podczas konkursowych zmagań, 17 kwietnia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Finalistami są: Anna Matvieieva, Weronika Siejka, Maksymilian Korpas, Filip Pietrusa, Jan Wojewodzic, Szymon Wiśniewski, Mieszko Turski-Budzisz i Jakub Jawień.
Organizatorami konkursu są: Ministerstwo Finansów i Krajowa Izba Doradców Finansowych. Konkurs znajduje się na liście konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. W tym roku do konkursu przystąpiło dwa razy więcej uczniów, niż w poprzednich edycjach. To cieszy, że młodzieży nie obca jest wiedza o podatkach.
Gratuluję wszystkim finalistom i życzę kolejnych sukcesów!
Opiekun uczniów: Anita Kwiecień

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej

5 kwietnia odbył się etap okręgowy 30 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Naszą szkołę reprezentowali Gabriel Wrona z klasy IV d i Aleksandra Sierakowska z klasy II m. Do siódemki najlepszych awansował Gabriel Wrona. Gratulujemy!
Uczniów przygotowywał Piotr Chlastawa.

Czytaj więcej: Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej

Sukcesy naszych uczniów w XXII Powiatowym Konkursie Matematycznym!

14 kwietnia 2026r. w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy odbył się XXII Powiatowy Konkurs Matematyczny, w którym zmierzyli się najlepsi młodzi matematycy z powiatu świdnickiego. Do grona finalistów zakwalifikowali się:
Bartosz Rychel - II miejsce ex aequo
Łukasz Mroziński - IV miejsce
Gratulujemy świetnych wyników i trzymamy kciuki za dalsze zmagania w XIV Międzypowiatowym Konkursie Matematycznym w Poznaniu!

Zamiast kartek i długopisów – probówki i pipety!

Nasi tegoroczni maturzyści wzięli udział w profesjonalnych zajęciach laboratoryjnych. Nic nie zastąpi nauki poprzez doświadczenie.
Kolejny krok w stronę medycyny zrobiony...

Zdjęcia - Zamiast kartek i długopisów – probówki i pipety!

By a whisker

Zdjecie

Finał XXIV Olimpiady Lingwistyki Matematycznej mamy za sobą. OLM to olimpiada interdyscyplinarna wymagająca od uczestników umiejętności syntetycznego i analitycznego myślenia oraz formułowania i dedukcyjnego badania hipotez.
Do Olimpiady przystąpiło 4722 uczniów z całej Polski. W wyniku eliminacji do etapu centralnego zostało zakwalifikowanych 87 uczniów (1,84% uczestników). Województwo dolnośląskie reprezentowało ośmioro uczniów, w tym jedyny spoza Wrocławia, nasz Kasprowiczanin Karol Gączkowski. Karol otarł się o "podium" Olimpiady - uzyskał 21. miejsce. Dwudziestu, z większą liczbą punktów otrzymało tytuł Laureata Olimpiady; było "o włos"
Chciałbym w tym miejscu serdecznie pogratulować Karolowi jego sukcesu, a przy okazji zachęcić też innych do udziału w tej olimpiadzie w przyszłym roku. Już dzisiaj możecie zajrzeć na stronę https://olm.math.uni.wroc.pl/, żeby zapoznać się z wymaganiami olimpiady, przydatną literaturą i uprawnieniami finalistów. Niech Karol będzie inspiracją dla następnych... Karolu, w imieniu Kasprowiczowskiej społeczności, dziękuję
Koordynator Olimpiady- Jerzy Schabowski

Awans Mateusza do zawodów Centralnych!

Niezwykle miło nam poinformować, że Mateusz Czerwiński, uczeń klasy I c, zajął 1. miejsce w etapie okręgowym 33. Olimpiady Zdrowia PCK. Zawody odbyły się 10 kwietnia w siedzibie Dolnośląskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża we Wrocławiu. BRAWO!
Opiekun olimpiady- Michał Żabrowski

Genialny start Kasprowiczan !!!

W czwartek 9 kwietnia na świdnickim stadionie odbyły się Powiatowe Biegi Przełajowe. Dziewczęta i chłopcy rywalizowali zarówno w klasyfikacji indywidualnej jak i drużynowej.
Ekipa KASPROWICZANEK w składzie: M. Budzyń, E. Męczywór, W. Jędrychowska, E. Jakacka, J. Dobrochowska, A. Chorzemska, H. Czachura wywalczyła I miejsce, pokonując II i III liceum. Indywidualnie M. Budzyń oraz J. Dobrochowska zajęły kolejno II i III pozycję.
Chłopcy w drużynie: B. Kasperek, I. Ogniewski, M. Cisek, A. Leśniewski, K. Ungurian, J. Wojewodzic, uplasowali się na miejscu II ulegając II liceum.
W klasyfikacji indywidualnej B. Kasperek zajął I miejsce. Ogromne gratulacje i życzenia dalszych sukcesów!

Zdjęcia - Genialny start Kasprowiczan

Sukces ambitnych uczniów w Studium Talent PWr!

Zdjecie

Nasi uczniowie po raz kolejny pokazali, że nie boją się wielkich wyzwań! Przez 5 miesięcy brali udział w wymagających wykładach na Politechnice Wrocławskiej. Ich determinacja i systematyczna praca zostały zwieńczone sukcesem na egzaminie końcowym.
Uzyskane pozytywne oceny to nie tylko powód do wielkiej dumy, ale przede wszystkim realny zysk – uczniowie zdobyli dodatkowe punkty w rekrutacji, a nawet indeks na wymarzone studia!
Jesteśmy dumni, że mamy w swoich szeregach tak zdolnych i pracowitych młodych ludzi, którzy już teraz budują swoją przyszłość na najlepszej uczelni technicznej w regionie.
Wielkie gratulacje za wytrwałość i fantastyczne wyniki!

Kasprowicz bierze udział a akcji ŻONKILE

Zdjecie https://www.polin.pl/pl/akcja-zonkile-2026

Akcję Żonkile przed wielu laty zapoczątkował Marek Edelman, jeden z przywódców powstania w getcie żydowskim w 1943r., bohater reportażu „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall. Od tamtego czasu żonkile stały się symbolem szacunku i pamięci o Holocauście, pamięci o wielu wiekach polsko-żydowskiego sąsiedztwa na ziemi Polin, czyli Polski.
Na stronie akcji Żonkile czytamy: "Siła świadectw" to hasło tegorocznej akcji Żonkile. W 83. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim zwracamy uwagę na indywidualne historie, relacje świadków, dokumenty, archiwalne zapisy i ślady ludzkich losów. To one pomagają dziś nie tylko pamiętać, lecz także rozmawiać z młodymi ludźmi o historii, odpowiedzialności i znaczeniu świadectwa.
Akcję Żonkile wspiera w tym roku Krystyna Budnicka, Ocalała z getta warszawskiego. Jako jedyna z rodziny Kuczerów przeżyła powstanie w getcie. Miała 11 lat, gdy 19 kwietnia 1943 roku wybuchło zbrojne powstanie Żydów przeciwko Niemcom. Jak sama mówi, przetrwała po to, by dawać świadectwo temu, co się wydarzyło. Jej obecność w akcji przypomina, jak wielką wartość mają głosy ocalałych i jak ważne jest ich przekazywanie kolejnym pokoleniom.
Ambasadorem akcji jest także Mariusz Szczygieł – reporter, pisarz i jeden z najważniejszych popularyzatorów literatury faktu w Polsce. Od lat pokazuje, że uważne słuchanie, precyzja opowieści i wierność ludzkiemu doświadczeniu mają szczególną moc.