Mistrzowie!

Zdjecie

Najlepiej jak można zaprezentowała się nasza ekipa siatkarzy plażowych (Oliwier Misiak, Maciej Mikuła, Maksymilian Górka i Maksymilian Boczyło) w Mistrzostwach Powiatu o Puchar Dyrektora I LO w Świdnicy. Po nie najlepszym początku, gdzie w drugim meczu przegrali z II LO, wygrywali kolejne mecze, by w finale ponownie spotkać się z zespołem z Banacha. Tym razem wygrywając!
Już sam udział w finale gwarantował obu drużynom awans do strefy wałbrzyskiej, ale mimo tej pewności i ogromnego zmęczenia walka toczyła się o każdy punkt. To była duża dawka dobrej siatkówki!
Tym bardziej wielkie gratulacje chłopaki i trzymamy kciuki za wasze występy w najlepszymi ekipami ze strefy!
Organizatorem mistrzostw powiatu świdnickiego było I LO. Dodatkowe ogromne podziękowania ślemy do sędziów: Waldemara Kurka i Jarosława Jarzębickiego, za perfekcyjne przeprowadzenie dwudniowych rozgrywek.
I m- I LO w Świdnicy
II m.- II LO w Świdnicy
III m.- ZS Strzegom
IV m.- ZS nr1 w Świdnicy
W zawodach brały udział ponadto: ZS B-E, ZS Żarów, LO Świebodzice, ZS Ekonomicznych, Technikum Ortopedyczne i Technikum Weterynaryjne

Trzecie w powiecie, najlepsze na świecie!

Zdjecie

III miejsce wywalczyły nasze siatkarki plażowe (Amelia Stasiak, Karolina Partyczna, Oliwia Holubecka i Maja Banaszak) w rozgrywanych Mistrzostwach Powiatu o Puchar Dyrektora I LO w Świdnicy. Zawody były jednocześnie eliminacją do zawodów strefowych, ale niestety mogły awansować tylko dwie drużyny i ten bonus w tym roku należał się siatkarkom z Ekonomika i z II LO. Tak czy inaczej wielkie gratulacje dziewczyny, bo to były bardzo wymagające zawody. A i pogoda nie rozpieszczała…
I m.- ZS Ekonomicznych
II m.- II LO
III m.- I LO
IV m.- ZS Hotelarsko-Turystycznych
W mistrzostwach brały udział jeszcze zespoły z LO Świebodzice, Technikum Ortopedycznego i LO Strzegom. Sędziami zawodów byli Waldemar Kurek i Jarosław Jarzębicki

Gniewosądki, Falisławy, Skaziczesty, Laliczaje…
ZAPRASZAJĄ NA WYSTAWĘ

Zdjecie

I do tego wystawę niezwykłą. Tematem wiodącym są dawne, słowiańskie imiona- żeńskie i męskie. Większość już obecnie nie występuje (choć niezmiennie wywołują uśmiech), ale też są takie, które ciągle funkcjonują. Skąd się brały, jak powstawały, co oznaczały? - wszystkiego dowiecie się z zamieszczonych opisów. Pomysł prof. Malickiego w piękną, artystyczną instalację przekształciły Weronika Pyda i Aleksandra Plewińska (obie z IID).
Zapraszamy na I piętro!

Przystanek Polanica - kierunek Rumia!

Zdjecie

3-14 maja dwie nasze uczennice, Agata Hruszowiec (1G, na zdjęciu z lewej) i Andżelika Stępniowska (2P, na zdjeciu w środku), wzięły udział w eliminacjach wojewódzkich XLIX Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego w Polanicy-Zdrój, reprezentując świdnickie Koło Turystyczne PTTK "ToTuToTam". I miło nam jest poinformować, że ten udział zaowocował awansem do finału centralnego turnieju, który odbędzie się w dniach 8-11czerwca w Rumii.
Dziewczęta wykazały się dużą wiedzą podczas testu z wiedzy krajoznawczej, turystycznej, topograficznej, pierwszej pomocy i ruchu drogowego. Konkurencjami, z którymi musiały się zmierzyć dodatkowo, było rozpoznawanie zabytków, roślin oraz śladów i tropów zwierząt. Nie lada wyzwaniem był rowerowy tor przeszkód. Pakowały również plecak na wycieczkę jednodniową i udzielały pierwszej pomocy w symulowanej sytuacji. Następnego dnia wzięły udział w Marszu na Orientację, który przeszły bezbłędnie. Stąd też ostateczny sukces
Wielkie gratulacje!

Tak na logikę biorąc…

Zdjecie

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Sezgin Syuleyman (ID) awansował właśnie do etapu finałowego XI Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego, organizowanego przez Katolicki Uniwersytet Lubelski. Finał w dniu 15 czerwca 2023r. w Lublinie.
Logika to nauka zajmująca się analizą poprawnego rozumowania. Tak pisał o niej współczesny angielski matematyk i filozof John D. Barrow: Logika wydaje się końcowym przystankiem ludzkiego myślenia. Potrafimy zredukować nauki przyrodnicze do matematyki, a matematykę do logiki, lecz wygląda na to, że nie ma nic, do czego moglibyśmy zredukować logikę.
Już trzymamy kciuki! W tych naszych kciukach tkwi kasprowiczowska logika! Czy to logiczna myśl? Tylko Sezgin może rozwikłać tę zagadkę… oczywiście logiczną.
Opiekunem Sezgina jest Robert Kaśków

Dziś wszyscy jesteśmy MATURZYSTAMIi!

Zdjecie

Musicie wiedzieć, że takie same emocje, takie same nerwy, może nawet lekkie zakłócenia pewności…to wszystko również siedzi w nas. Ale jednocześnie wiemy, że jesteście dobrze przygotowani, że cała wykonana praca, Wasza i nasza, przyniesie oczekiwane wyniki. I to działa kojąco.
Dlatego z tych miejsc, które za chwilę zajmiecie, ślemy do Was potężną dawkę energii i życzenia pomyślności. My zrobiliśmy wszystko, żeby matury przebiegały bez zakłóceń. Wy, jeśli tylko opanujecie emocje, a zostaniecie w trybie gotowości, ZROBICIE, co jest do zrobienia! Z najlepszym możliwym skutkiem! O to akurat jesteśmy spokojni.
Niech Moc będzie z Wami i…Maturzyści naprzód!

„W rodzinę szkolną łączy nas
wieczna przyjaźń i przysięga”

Zdjecie

Jak się żegnać to tak, żeby popłynęły łzy. I jednocześnie tak, żeby promienny uśmiech pokazywał, że to pożegnanie ma wyraz jedynie symboliczny. I tak właśnie zawsze żegnamy absolwentów.
Tegoroczni maturzyści: 4P(politechniczna), 4C(biologiczno-chemiczna), 4D(humanistyczna) i 4G(językowo-geograficzna), zakończyli właśnie swoją czteroletnią podróż przez liceum. Aula I LO już dawno nie była tak wypełniona młodzieżą i gośćmi, pragnącymi uczestniczyć w tym doniosłym momencie. Bo to wyjątkowa, jedyna taka chwila w życiu - ukończenie nauki w szkole średniej.
I teraz przed nimi już tylko jedno finałowe zadanie, za które mocno będziemy trzymać kciuki!
Pożegnaliśmy naszych wspaniałych, wyjątkowych uczniów (co nas troszkę smuci) i przywitaliśmy fantastyczne osobowości- nowych członków ogromnej rodziny Absolwentów Kasprowicza (co nas niezmiernie cieszy!).
Uroczystość przygotowała klasa 2C (gratulujemy pomysłów i realizacji tego trudnego zadania!).
Więcej zdjęć znajdziecie na FB szkoły

Klaudia śpiewa Przyborę

Zdjecie

W dniu 24.04.2023 odbył się II Konkurs Piosenki "Kiedy mnie już nie będzie..."- pod patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty oraz Burmistrza Miasta Bielawa.
Nasza uczennica Klaudia Kutyba (IC) zdobyła w konkursie 2 miejsce w kat. soliści szkół średnich i zawodowych. Celem konkursu jest promowanie muzyki nieobecnych już artystów. W tym roku były to piosenki Jeremiego Przybory.

Gratulacje Klaudia!

FIAT LUX – Niech stanie się światło!

Zdjecie

232 lat temu, 3 maja 1791 roku uchwalono Ustawę Rządową czyli konstytucję znaną jako Konstytucja 3 maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po konstytucji amerykańskiej) ustawa rządowa. Zaprojektowano ją w celu zlikwidowania wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacznie przejawy wolności szlacheckiej prowadzące w praktyce do anarchii, wprowadziła częściowe zrównanie praw mieszczan i szlachty, dawała chłopom ochronę państwa. Stanowiła wyraz marzeń polskich myślicieli doby oświecenia o nowoczesnym i sprawiedliwym państwie.
W praktyce obowiązywała do 23 listopada 1793 roku, do momentu, kiedy sejm grodzieński uznał wtedy Sejm Czteroletni za niebyły i uchylił wszelkie akty prawne. Konstytucja „żyła” krótko ale stanowiła dowód, że Polakom - posłom i ludziom świata polityki- zdarzało się myśleć o dobru państwa i obywateli, że działali, mając na uwadze postęp i prawa człowieka…
A my dziękujemy klasie 3D, że w przededniach święta na chwilę przeniosła nas w te wzniosłe czasy i swoim programem pozwoliła poczuć atmosferę tamtych dni.

DIAMENTOWA LIGA W KASPROWICZU!

Zdjecie

W dniach 25-26.03.2023 r. odbył się centralny etap XVI Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH”. Uczestnicy rywalizowali o nagrodę główną - Diamentowe Indeksy AGH na wybrane kierunki studiów w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Tuż przed zakończeniem roku szkolnego klas maturalnych dotarły do nas radosne informacje. Trójka naszych uczniów (wszyscy z IVP politechnicznej) uzyskała tytuł laureata tej olimpiady:
- Natalia Józefiak – laureatka z geografii z elementami geologii
- Adrian Bętkowski – laureat z matematyki i fizyki
- Rafał Wiszniowski – laureat z matematyki i finalista z fizyki.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Opiekunami „Diamentów” są: Adela Majewska, Marek Ibek, Artur Żydek