...a po konkursie do Biberach!

Zdjecie

Udanie zadebiutowali Kasprowiczanie- Karol Gączkowski (2P) i Fabian Drozdowicz (1G) w I edycji Międzyszkolnego Konkursu Języka Niemieckiego pod patronatem Partnerstwa Miast Świdnica-Biberach. Karol zajął III miejsce, a Fabian miejsce V.
W konkursie wzięli udział uczniowie szkół średnich Powiatu Świdnickiego. Zmagania obejmowały wiedzę z gramatyki, informacje o krajach niemieckojęzycznych, umiejętności translatorskie i rozumienie tekstu słuchanego.
Laureaci, poza nagrodami rzeczowymi, otrzymali wakacyjny wyjazd do Biberach na kurs językowy.
Super! Gratulacje!

Znawcy Biblii

Zdjecie

W siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Wałbrzychu odbył się diecezjalny etap 28. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. W zmaganiach znawców Biblii brało udział troje uczniów z I LO: Katarzyna Wychowaniak, Piotr Kowalczuk i Gabriel Wrona. Kasia została laureatką zajmując 9 miejsce, a Gabriel po dogrywce zajął drugie miejsce i wraz z dwoma uczniami z innych szkół będzie reprezentował naszą diecezję w finale, który na początku czerwca odbędzie się w Niepokalanowie.
Gratulujemy wszystkim, szczególnie Gabrielowi i życzymy sukcesów w czasie finałowych zmagań.
Opiekunem grupy jest Piotr Chlastawa
oto: ks. Mirosław Benedyk

MAŁY PARYŻ W KASPROWICZU

Zdjecie

Ależ to było pyszne! W Kasprowiczu zawitały francuskie klimaty z okazji międzynarodowego Dnia Frankofonii. Podczas długiej przerwy na korytarzu można było poczuć się niczym na Polach Elizejskich, skosztować takich przysmaków jak le crêpes z kremem kasztanowym czy cieplutkie croissanty z czekoladą. Zawitały także takie postacie jak: Maria Antonina pod ostrzem gilotyny, Napoleon czy legendarna Marianna skandująca szlachetne hasła rewolucji francuskiej „Liberté, Egalité, Fraternité!”. Nie obyło się także bez ulicznych malarzy czy mimów tworzących klimat malowniczej stolicy Francji położonej nad Loarą.
Wielkie brawa dla organizatorów, klasy 4D, która pod opieką nauczycielki francuskiego- Małgorzaty Szyszki, zorganizowała ten kolorowy i pachnący naleśnikami happening, z gracją wprowadzając francuski klimat na korytarze Kasprowicza!

Matura i co dalej? Już wiesz?

Zdjecie

9 kwietnia uczniowie klas trzecich i czwartych mieli okazję do spotkań z przedstawicielami uczelni wyższych Wrocławia, Wałbrzycha i Jeleniej Góry. Na naszych Targach Edukacyjnych gościli pracownicy i studenci 9 uczelni wyższych: Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego, Wyższej Szkoły Bankowej Merito, Uniwersytetu Ekonomicznego, Akademii Wychowania Fizycznego, Międzynarodowej Wyższej Szkoły Logistyki i Transportu we Wrocławiu, Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu, Szkoły Pascal w Wałbrzychu oraz XI Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Młodzież mogła zasięgnąć informacji o interesujących ją kierunkach studiów i zasadach rekrutacji, a także wziąć udział w prezentacjach prowadzonych przez przedstawicieli zaproszonych uczelni.
Gościom dziękujemy za pozytywną odpowiedź na nasze zaproszenie, a uczniom za aktywny udział w Targach i prezentacjach.
Organizatorzy: Beata Radzięta-Lipska i Małgorzata Szyszka
fot: Agnieszka Poradzisz

Matematyczny jubileusz

Zdjecie

W Zespole Szkół Mechanicznych odbył się jubileuszowy XX Powiatowy Konkurs Matematyczny. Nasze Liceum reprezentowała grupa uczniów z klasy III P, IIIG, III D i IIP. Najlepsza czwórka uczniów, wyłoniona w tym konkursie, będzie w czerwcu reprezentowała Powiat Świdnicki w XII Międzypowiatowym Konkursie, który w tym roku odbędzie się w Zakopanem.
Matematyczny pojedynek był bardzo zacięty, bo ostatecznie przyznano jedno pierwsze miejsce, a na drugim miejscu uplasowały się ex aequo aż trzy osoby. Miło nam poinformować, że wśród nich jest dwójka uczniów ILO: Wiktoria Burek (IIIP) i Wojciech Bętkowski (IIP). Należy podkreślić, że konkurs ten jest skierowany do uczniów klas III. Do Zakopanego pojedziemy razem z dwójką uczniów II LO- Marią Maruszewską i Bartoszem Grabowcem.
Brawa i gratulacje!
Całej ekipie życzymy kolejnych sukcesów w czerwcu!

SUKCES BEZ PRECEDENSU!

Zdjecie

Matura tuż przed nami, a wyniki i proces rekrutacji na uczelnie wyższe dopiero w lipcu, a Gustaw Feruś (4D) już został przyjęty na pierwszy rok stacjonarnych studiów pierwszego stopnia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych. W dniach 8-9.04.2024 wziął udział w finale XXVIII Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim i został jego laureatem. Warto nadmienić, iż w ubiegłym roku Gustaw został finalistą Olimpiady Języka Angielskiego, który to fakt zwalnia go z obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego z języka angielskiego w części ustnej i pisemnej. Będzie również otrzymywał stypendium naukowe w wysokości tysiąca złotych przez pierwszy rok studiów
Chapeau bas Gustaw!

„Wolontariat – siła młodych w budowaniu Europy”

Zdjecie

Aż 60 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w warsztatach będących częścią Europejskiego Tygodnia Młodzieży https://youth.europa.eu/youthweek_pl.
Zajęcia prowadził p. Jakub Zieliński pracownik wrocławskiego Centrum Innowacji Programu Erasmus+ InnHUB. Podczas warsztatów omówiono możliwości udziału w projektach wolontariatu oraz realizacji projektów solidarności według pomysłu młodzieży w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. Podczas spotkania nie tylko dyskutowaliśmy o znaczeniu wolontariatu dla rozwoju społecznego, ale również mieliśmy okazję poznać inspirujące historie młodych ludzi, którzy swoją działalnością zmieniają świat na lepsze. To było bardzo dobre spotkanie!
youth.europa.eu

Świetne wieści z Lublina!

Zdjecie

Z radością informujemy, że Adam Szewrański (3C) został Finalistą Olimpiady Retorycznej, która odbyła się 12 kwietnia 2024r. w gościnnych murach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. To była uczta językowo- intelektualna! W retoryczne szranki stanęło 23 mówców z całej Polski, wyłonionych w poprzednich etapach okręgowych i dumnie reprezentujących swoje województwa. W tym pojedynku orężem było słowo, argument, perswazja, gest i mimika. Słuchacze stali się świadkami wygłoszonych oskarżeń oraz mów pochwalnych i doradczych. Każdy z uczestników olimpiady wykazał się ogromną siłą przekonywania, trafnym doborem argumentów i środków retorycznych. Dzięki świeżości spojrzenia na postaci literackie i historyczne, słuchacze mieli okazję zweryfikować powszechne oceny i stereotypowe myślenie. Województwo dolnośląskie w „mowie popisowej” brawurowo reprezentował Adam Szewrański ( III C), który zadał zebranym pytanie „Stanisław August Poniatowski – kapitan tonącego okrętu czy kolaborant?”. Pytanie niełatwe, bo wizerunek ostatniego króla Polski jest jednoznacznie kreowany w szkolnych podręcznikach. Adamowi udało się przekonać słuchaczy do weryfikacji tego schematu oceny i nowego spojrzenia na władcę.
Gratulacje!
Opiekunem olimpiady jest Marta Kędzia

FINAŁ X POWIATOWEGO KONKURSU MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZEGO DLA ÓSMOKLASISTÓW

Zdjecie

12 kwietnia 2024r. odbył się finał X Powiatowego Konkursu Matematyczno-Przyrodniczego dla Ósmoklasistów. Do finału awansowało 20 uczniów spośród 72 startujących. W konkursie wzięli udział uczniowie 12 szkół podstawowych Powiatu Świdnickiego. Zawody finałowe nie były łatwe. Należało się wykazać wiedzą z 5 dziedzin : matematyki, fizyki, chemii, geografii i biologii. Finał składał się z dwóch części : pisemnej i ustnej. Po podsumowaniu punktów z wszystkich etapów wyłoniono trójkę laureatów :
I miejsce – Olaf Płoczyniak ze SP nr 2 w Świdnicy
II miejsce – Dominik Muszewski ze SP w Witoszowie Dolnym
III miejsce – Maja Franuszkiewicz ze SP nr 2 w Świdnicy
Nagrody główne dla wszystkich uczestników konkursu ufundowała Rada Rodziców przy I Liceum Ogólnokształcącym oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, który objął konkurs patronatem.
Dziękujemy za udział w konkursie, gratulujemy zwycięzcom, wszystkim finalistom i…
ZAPRASZAMY DO KASPROWICZA!

BIAŁO-CZERWONA DLA BOHATERÓW

Zdjecie

13 kwietnia to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Upamiętniamy ofiary tej strasznej zbrodni przez zawiązanie biało - czerwonych wstążeczek na ogrodzeniu naszej szkoły. Każda wstążka symbolizuje jedną z osób zamordowanych przez NKWD w 1940 roku . Akcja wiązania wstążeczek na ogrodzeniach instytucji została zainicjowana w 2023 roku w ramach programu "Katyń...Ocalić od zapomnienia". Ocalmy od zapomnienia naszych rodaków, bohaterów, którzy za wierność i poświęcenie dla Ojczyzny spoczęli w mogiłach katyńskich. Cześć ich pamięci!
Za przygotowanie akcji dziękujemy klasie 1D